MD1, gare del 20 Settembre.
Wednesday 20 September 2023
16:30 CET - Villeneuve d’Ascq (Decathlon Arena – Stade Pierre Mauroy)
LOSC Lille (FRA) - NK Olimpija Ljubljana (SVN) | Group A
Referee: Joey Kooij NED
Assistant Referee 1: Joost van Zuilen NED
Assistant Referee 2: Roy de Nas NED
Fourth Official: Jannick van der Laan NED
Video Assistant Referee: Edwin van de Graaf NED
Assistant Video Assistant Referee: Laurens Gerrets NED
UEFA Referee Observer: Ladislav Gádoši SVK
UEFA Delegate: Patrick Dempsey IRL
Thursday 21 September 2023
18:45 CET - Warsawa (Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego)
Legia Warszawa (POL) - Aston Villa FC (ENG) | Group E
Referee: Evángelos Manoúchos GRE
Assistant Referee 1: Konstandínos Nikolaḯdis GRE
Assistant Referee 2: Konstandínos Psarrís GRE
Fourth Official: Anastásios Papapétrou GRE
Video Assistant Referee: Ángelos Evangélou GRE
Assistant Video Assistant Referee: Aristotélis Diamandópoulos GRE
UEFA Referee Observer: Gediminas Mažeika LTU
UEFA Delegate: Hanna Bordyuhova UKR
18:45 CET - Mostar (Gradski stadion Mostar)
HŠK Zrinjski Mostar (BIH) - AZ Alkmaar (NED) | Group E
Referee: Donald Robertson SCO
Assistant Referee 1: David Roome SCO
Assistant Referee 2: Ross Macleod SCO
Fourth Official: Grant Irvine SCO
Video Assistant Referee: Christopher Kavanagh ENG
Assistant Video Assistant Referee: Thomas Bramall ENG
UEFA Referee Observer: Hannes Kaasik EST
UEFA Delegate: Ronen Hershko ISR
18:45 CET - Genk (Cegeka Arena)
KRC Genk (BEL) - ACF Fiorentina (ITA) | Group F
Referee: Stéphanie Frappart FRA
Assistant Referee 1: Mikaël Berchebru FRA
Assistant Referee 2: Steven Torregrossa FRA
Fourth Official: Bastien Dechepy FRA
Video Assistant Referee: Pierre Gaillouste FRA
Assistant Video Assistant Referee: Maïka Vanderstichel FRA
UEFA Referee Observer: John Ferry NIR
UEFA Delegate: Joseph O’Brien IRL
18:45 CET - Budapest (Groupama Aréna)
Ferencvárosi TC (HUN) - FK Čukarički (SRB) | Group F
Referee: Guillermo Cuadra Fernández ESP
Assistant Referee 1: Guadalupe Porras Ayuso ESP
Assistant Referee 2: Alejandro Estévez Iglesias ESP
Fourth Official: Miguel Ángel Ortiz Arias ESP
Video Assistant Referee: Ricardo de Burgos Bengoetxea ESP
Assistant Video Assistant Referee: Juan Luis Pulido Santana ESP
UEFA Referee Observer: Marco Borg MLT
UEFA Delegate: Marko Simeunovič SVN
18:45 CET - Frankfurt am Main (Deutsche Bank Park)
Eintracht Frankfurt (GER) - Aberdeen FC (SCO) | Group G
Referee: Chrysovalándis Theoulí CYP
Assistant Referee 1: Mários Dimitriádis CYP
Assistant Referee 2: Pávlos Georgíou CYP
Fourth Official: Menélaos Andoníou CYP
Video Assistant Referee: Dimítris Solomoú CYP
Assistant Video Assistant Referee: Mários Christofórou CYP
UEFA Referee Observer: Goran Mihaljević MNE
UEFA Delegate: Igor Radojčić SRB
18:45 CET - Helsinki (Bolt Arena)
HJK Helsinki (FIN) - PAOK FC (GRE) | Group G
Referee: Marian Alexandru Barbu ROU
Assistant Referee 1: Mihai Marius Marica ROU
Assistant Referee 2: Imre Laszlo Bucsi ROU
Fourth Official: Sebastian Constantin Colțescu ROU
Video Assistant Referee: Cătălin Sorin Popa ROU
Assistant Video Assistant Referee: Andrei Florin Chivulete ROU
UEFA Referee Observer: Luc Wouters BEL
UEFA Delegate: Andy Ambler ENG
18:45 CET - Razgrad (Huvepharma Arena)
PFK Ludogorets 1945 (BUL) - FC Spartak Trnava (SVK) | Group H
Referee: Genc Nuza KOS
Assistant Referee 1: Fatlum Berisha KOS
Assistant Referee 2: Bujar Selimaj KOS
Fourth Official: Erdall Zasella KOS
Video Assistant Referee: Fedayi San SUI
Assistant Video Assistant Referee: Lionel Tschudi SUI
UEFA Referee Observer: Pavel Salii KAZ
UEFA Delegate: Vasko Dojčinovski MKD
18:45 CET - Istanbul (Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi)
Fenerbahçe (TUR) - FC Nordsjælland (DEN) | Group H
Referee: Gergő Bogár HUN
Assistant Referee 1: Theodoros Georgiou HUN
Assistant Referee 2: Balázs Szalai HUN
Fourth Official: Ferenc Karakó HUN
Video Assistant Referee: Tamás Bognár HUN
Assistant Video Assistant Referee: István Vad HUN
UEFA Referee Observer: Kevin Parry WAL
UEFA Delegate: Orxan Hüseynzadə AZE
21:00 CET - Bratislava (Národný futbalový štadión)
ŠK Slovan Bratislava (SVK) - KÍ Klaksvík (FRO) | Group A
Referee: Christian-Petru Ciochirca AUT
Assistant Referee 1: Maximilian Weiß AUT
Assistant Referee 2: Michael Obritzberger AUT
Fourth Official: Walter Altmann AUT
Video Assistant Referee: Alan Kijas AUT
Assistant Video Assistant Referee: Josef Spurny AUT
UEFA Referee Observer: Cüneyt Çakır TUR
UEFA Delegate: Vakhtang Bzikadze GEO
21:00 CET - Tel Aviv (Itztadion Bloomfield)
Maccabi Tel Aviv FC (ISR) - Breiðablik (ISL) | Group B
Referee: Vitālijs Spasjonņikovs LVA
Assistant Referee 1: Raimonds Tatriks LVA
Assistant Referee 2: Jevgeņijs Morozovs LVA
Fourth Official: Aleksandrs Anufrijevs LVA
Video Assistant Referee: Carlos del Cerro Grande ESP
Assistant Video Assistant Referee: Santiago Jaime Latre ESP
UEFA Referee Observer: Geórgios Bíkas GRE
UEFA Delegate: Octavian Goga ROU
21:00 CET - Lublin, POL (Arena Lublin)
FK Zorya Luhansk (UKR) - KAA Gent (BEL) | Group B
Referee: Daniele Chiffi ITA
Assistant Referee 1: Davide Imperiale ITA
Assistant Referee 2: Marco Bresmes ITA
Fourth Official: Livio Marinelli ITA
Video Assistant Referee: Paolo Valeri ITA
Assistant Video Assistant Referee: Matteo Gariglio ITA
UEFA Referee Observer: Viktor Kassai HUN
UEFA Delegate: Jiří Novák CZE
21:00 CET - Plzeň (Doosan Arena)
FC Viktoria Plzeň (CZE) - FC Ballkani (KOS) | Group C
Referee: Damian Sylwestrzak POL
Assistant Referee 1: Bartosz Heinig POL
Assistant Referee 2: Adam Karasewicz POL
Fourth Official: Wojciech Myć POL
Video Assistant Referee: Paweł Malec POL
Assistant Video Assistant Referee: Tomasz Musiał POL
UEFA Referee Observer: Mattias Gestranius FIN
UEFA Delegate: Mihail Kasabov BUL
21:00 CET - Zagreb (Stadion Maksimir)
GNK Dinamo (CRO) - Astana FK (KAZ) | Group C
Referee: Paweł Raczkowski POL
Assistant Referee 1: Radosław Siejka POL
Assistant Referee 2: Adam Kupsik POL
Fourth Official: Damian Kos POL
Video Assistant Referee: Tomasz Kwiatkowski POL
Assistant Video Assistant Referee: Krzysztof Jakubik POL
UEFA Referee Observer: Christopher Lautier MLT
UEFA Delegate: Haraldur Haraldsson ISL
21:00 CET - Bruges (Jan Breydelstadion)
Club Brugge (BEL) - Beşiktaş (TUR) | Group D
Referee: Aliaksiej Kuĺbakoŭ BLR
Assistant Referee 1: Dzmitryj Žuk BLR
Assistant Referee 2: Alieh Maslianka BLR
Fourth Official: Dzmitryj Dzmitryjeŭ BLR
Video Assistant Referee: Bartosz Frankowski POL
Assistant Video Assistant Referee: Krzysztof Myrmus POL
UEFA Referee Observer: Antony Gautier FRA
UEFA Delegate: Peter Palenčík SVK
21:00 CET - Zurich (Stadion Letzigrund)
FC Lugano (SUI) - FK Bodø/Glimt (NOR) | Group D
Referee: David Šmajc SVN
Assistant Referee 1: David Gabrovec SVN
Assistant Referee 2: Aleksandar Kasapovič SVN
Fourth Official: Alen Borošak SVN
Video Assistant Referee: Matej Jug SVN
Assistant Video Assistant Referee: Asmir Sagrkovič SVN
UEFA Referee Observer: László Vágner HUN
UEFA Delegate: Ariel Scheiman ISR