Primo turno di qualificazioni
Tuesday 5 July 2022
19:00 CET - Ta’ Qali (Centenary Stadium)
Gżira United FC (MLT) - Atlètic Club d’Escaldes (AND)
Referee: Zaven Hovhannisyan (ARM, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Mesrop Ghazaryan (ARM)
Assistant Referee 2: Atom Sevgulyan (ARM)
Fourth Official: Ashot Ghaltakhchyan (ARM)
UEFA Referee Observer: Hannes Kaasik (EST)
UEFA Delegate: Ariel Scheiman (ISR)
UEFA Referee Liaison Officer: Ishmael Barbara (MLT)
19:00 CET - Gibraltar (Victoria Stadium)
St Joseph’s FC (GIB) - Larne FC (NIR)
Referee: Ioánnis Papadópoulos (GRE, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Konstandínos Nikolaḯdis (GRE)
Assistant Referee 2: Vasílios Nikolakákis (GRE)
Fourth Official: Athanásios Tzílos (GRE)
UEFA Referee Observer: Þóroddur Hjaltalín (ISL)
UEFA Delegate: Jacques Antenen (SUI)
UEFA Referee Liaison Officer: Denis Alvarez (GIB)
Wednesday 6 July 2022
17:00 CET - Turku (Veritas Stadion)
FC Inter Turku (FIN) - KF Drita (KOS)
Referee: Jan Petřík (CZE, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Kamil Hájek (CZE)
Assistant Referee 2: Matěj Vlček (CZE)
Fourth Official: Jan Machálek (CZE)
UEFA Referee Observer: Ante Vučemilović-Šimunović (CRO)
UEFA Delegate: Paul Tompkins (ENG)
UEFA Referee Liaison Officer: Kimmo Salminen (FIN)
20:00 CET - Tórshavn (Tórsvøllur)
Víkingur (FRO) - Europa FC (GIB)
Referee: Kristoffer Karlsson (SWE, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Robin Wilde (SWE)
Assistant Referee 2: Per Rehnlund (SWE)
Fourth Official: Fredrik Klitte (SWE)
UEFA Referee Observer: Erol Ersoy (TUR)
UEFA Delegate: Oleg Harlamov (EST)
UEFA Referee Liaison Officer: Petur Reinert (FRO)
Thursday 7 July 2022
17:00 CET - Yerevan (Vazgen Sargsyan anvan Hanrapetakan Marzadasht)
Alashkert FA (ARM) - Ħamrun Spartans FC (MLT)
Referee: Vasílios Fotiás (GRE, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Andréas Meïndanás (GRE)
Assistant Referee 2: Konstandínos Psárris (GRE)
Fourth Official: Ángelos Evangélou (GRE)
UEFA Referee Observer: Shmuel Shteif (ISR)
UEFA Delegate: Ghislaine Labbé (FRA)
UEFA Referee Liaison Officer: Arman Alaberkyan (ARM)
17:00 CET - Andorra la Vella (Estadi Nacional)
UE Santa Coloma (AND) - Breiðablik (ISL)
Referee: Veaceslav Banari (MDA, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Andrei Bodean (MDA)
Assistant Referee 2: Anatolie Basiul (MDA)
Fourth Official: Igor Boșca (MDA)
UEFA Referee Observer: Albano Janku (ALB)
UEFA Delegate: Cristiano Ascari (SMR)
UEFA Referee Liaison Officer: Joel Saura Fort (AND)
18:00 CET - Panevėžys (Aukštaitijos stadionas)
FK Panevėžys (LTU) - FC Milsami Orhei (MDA)
Referee: Mario Zebec (CRO, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Hrvoje Radić (CRO)
Assistant Referee 2: Luka Pušić (CRO)
Fourth Official: Fran Jović (CRO)
UEFA Referee Observer: Tony Asumaa (FIN)
UEFA Delegate: Richard Havrilla (SVK)
UEFA Referee Liaison Officer: Dovydas Sužiedėlis (LTU)
18:00 CET - Kuopio (Väre Areena)
KuPS Kuopio (FIN) - SK Dila Gori (GEO)
Referee: Luca Cibelli (SUI, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Vital Jobin (SUI)
Assistant Referee 2: Bastien Lengacher (SUI)
Fourth Official: Hakim Ben El Hadj Salem (FRA)
UEFA Referee Observer: Michaíl Koukoulákis (GRE)
UEFA Delegate: Gerard Lawlor (NIR)
UEFA Referee Liaison Officer: Samu Koskinen (FIN)
18:00 CET - Modriča (Stadion “Dr Milan Jelić”)
FK Borac Banja Luka (BIH) - B36 Tórshavn (FRO)
Referee: Rauf Cabarov (AZE, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Namiq Hüseynov (AZE)
Assistant Referee 2: Cavanşir Yusifov (AZE)
Fourth Official: Rəşad Əhmədov (AZE)
UEFA Referee Observer: Marco Borg (MLT)
UEFA Delegate: Andi Zëre (ALB)
UEFA Referee Liaison Officer: Senad Heljić (BIH)
18:00 CET - Gori (Tengiz Burjanadzis Stadioni)
SK Saburtalo (GEO) - FK Partizani (ALB)
Referee: Mohammed Al-Emara (FIN, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Mikko Alakare (FIN)
Assistant Referee 2: Turkka Joonas Valjakka (FIN)
Fourth Official: Oliver Reitala (FIN)
UEFA Referee Observer: Igor Șațchii (MDA)
UEFA Delegate: Florin Prunea (ROU)
UEFA Referee Liaison Officer: Davit Kharitonashvili (GEO)
18:00 CET - Szczecin (Stadion Miejski im. Floriana Krygiera)
MKS Pogoń Szczecin (POL) - KR Reykjavík (ISL)
Referee: Eldorjan Hamiti (ALB, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Nertil Bregasi (ALB)
Assistant Referee 2: Elvis Gjoka (ALB)
Fourth Official: Kreshnik Cjapi (ALB)
UEFA Referee Observer: Barış Şimşek (TUR)
UEFA Delegate: Kris Bellon (BEL)
UEFA Referee Liaison Officer: Karol Arys (POL)
18:00 CET - Gibraltar (Victoria Stadium)
FC Bruno’s Magpies (GIB) - Crusaders FC (NIR)
Referee: Helgi Mikael Jónasson (ISL, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Egill Guðvarður Guðlaugsson (ISL)
Assistant Referee 2: Kristján Már Ólafs (ISL)
Fourth Official: Jóhann Ingi Jónsson (ISL)
UEFA Referee Observer: Kevin Parry (WAL)
UEFA Delegate: Fróði Danielsen (FRO)
UEFA Referee Liaison Officer: Denis Alvarez (GIB)
18:00 CET - Tallinn (A. Le Coq Arena)
FC Flora Tallinn (EST) - SJK Seinäjoki (FIN)
Referee: Lazar Lukić (SRB, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Dragan Bogićević (SRB)
Assistant Referee 2: Bojan Banović (SRB)
Fourth Official: Milan Stefanović (SRB)
UEFA Referee Observer: Gylfi Þór Orrason (ISL)
UEFA Delegate: Patrik Filípek (CZE)
UEFA Referee Liaison Officer: Reelika Turi (EST)
18:30 CET - Ružomberok (Štadión MFK Ružomberok)
MFK Ružomberok (SVK) - FK Kauno Žalgiris (LTU)
Referee: Ion Orlic (MDA, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Vadim Vicol (MDA)
Assistant Referee 2: Vadim Roșca (MDA)
Fourth Official: Andrei Breguța (MDA)
UEFA Referee Observer: Giorgi Vadachkoria (GEO)
UEFA Delegate: Aurel Mihail Ionescu (ROU)
UEFA Referee Liaison Officer: Adam Jekkel (SVK)
19:00 CET - Tbilisi (Boris Paichadzis Dinamo Arena)
SK Dinamo Tbilisi (GEO) - Paide Linnameeskond (EST)
Referee: Miloš Bošković (MNE, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Srđan Jovanović (MNE)
Assistant Referee 2: Marjan Paunović (MNE)
Fourth Official: Savo Vujović (MNE)
UEFA Referee Observer: Alon Yefet (ISR)
UEFA Delegate: Boriyana Stoycheva (BUL)
UEFA Referee Liaison Officer: Davit Gabisonia (GEO)
19:00 CET - Chișinău (Stadionul Zimbru)
FC Sfîntul Gheorghe (MDA) - NŠ Mura (SVN)
Referee: Vitālijs Spasjonņikovs (LVA, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Raimonds Tatriks (LVA)
Assistant Referee 2: Mārtiņš Svipsts (LVA)
Fourth Official: Aleksandrs Anufrijevs (LVA)
UEFA Referee Observer: Pavel Salıı (KAZ)
UEFA Delegate: Giórgos Fándaros (CYP)
UEFA Referee Liaison Officer: Sergiu Bogdan (MDA)
19:00 CET - Ljubljana (Stadion Stožice)
NK Olimpija Ljubljana (SVN) - FC Differdange 03 (LUX)
Referee: Mykola Balakin (UKR, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Oleksandr Zhukov (UKR)
Assistant Referee 2: Oleksandr Berkut (UKR)
Fourth Official: Oleksandr Derdo (UKR)
UEFA Referee Observer: Karel Vidlák (CZE)
UEFA Delegate: Kimmo Lipponen (FIN)
UEFA Referee Liaison Officer: Dejan Balažič (SVN)
19:00 CET - Ta’ Qali (Centenary Stadium)
Floriana FC (MLT) - FC Petrocub-Hîncești (MDA)
Referee: Pavel Orel (CZE, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Petr Caletka (CZE)
Assistant Referee 2: Tomáš Mokrusch (CZE)
Fourth Official: Josef Krejsa (CZE)
UEFA Referee Observer: Ognjen Valjić (BIH)
UEFA Delegate: Zgjim Sojeva (KOS)
UEFA Referee Liaison Officer: Charles Agius (MLT)
20:00 CET - Elbasan (Elbasan Arena)
KF Laçi (ALB) - FK Iskra Danilovgrad (MNE)
Referee: Alain Durieux (LUX, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Joaquim Daniel Da Silva Gomes (LUX)
Assistant Referee 2: David Mateus Santos (LUX)
Fourth Official: Ricardo Fernandes Morais (LUX)
UEFA Referee Observer: Robert Schörgenhofer (AUT)
UEFA Delegate: Kazimierz Oleszek (POL)
UEFA Referee Liaison Officer: Dorian Maletaj (ALB)
20:00 CET - Prishtina (Stadiumi Fadil Vokrri)
KS Gjilani (KOS) - FK Liepāja (LVA)
Referee: Robert Ian Jenkins (WAL, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Lewiss Ross Edwards (WAL)
Assistant Referee 2: Johnathon Bebee-Bryant (WAL)
Fourth Official: John Andrew Jones (WAL)
UEFA Referee Observer: Ferenc Székely (HUN)
UEFA Delegate: Pat Duffy (IRL)
UEFA Referee Liaison Officer: Granit Pacolli (KOS)
20:00 CET - Oswestry (Park Hall Stadium)
Bala Town FC (WAL) - Sligo Rovers FC (IRL)
Referee: Jason Lee Barcelo (GIB, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Michael Gerard Macias (GIB)
Assistant Referee 2: Daniel Gomez Gordillo (GIB)
Fourth Official: Patrick Canepa (GIB)
UEFA Referee Observer: Niklas á Líðarenda (FRO)
UEFA Delegate: Ánna Kapásoglou (GRE)
UEFA Referee Liaison Officer: Matthew Johnson (WAL)
20:00 CET - Esch-sur-Alzette (Stade Émile Mayrisch)
cosa Fola Esch (LUX) - SS Tre Fiori FC (SMR)
Referee: Visar Kastrati (KOS, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Besnik Morina (KOS)
Assistant Referee 2: Lumturije Muhadri (KOS)
Fourth Official: Mentor Ajeti (KOS)
UEFA Referee Observer: Sergejus Slyva (LTU)
UEFA Delegate: Vasko Dojčinovski (MKD)
UEFA Referee Liaison Officer:
20:00 CET - Podgorica, Montenegro (DG Arena)
FK Dynama Minsk (BLR) - FK Dečić (MNE)
Referee: Jérémie Pignard (FRA, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Aurélien Drouet (FRA)
Assistant Referee 2: Laurent Coniglio (FRA)
Fourth Official: Bastien Dechepy (FRA)
UEFA Referee Observer: Lassin Isaksen (FRO)
UEFA Delegate: Alin Cioban (ROU)
UEFA Referee Liaison Officer: Marko Ćupić (MNE)
20:00 CET - Skopje (Natsionalna arena “Todor Proeski”)
KF Shkëndija (MKD) - Ararat Yerevan FA (ARM)
Referee: Lukas Fähndrich (SUI, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Jonas Erni (SUI)
Assistant Referee 2: Sladan Josipovic (SUI)
Fourth Official: Stefan Horisberger (SUI)
UEFA Referee Observer: Vencel Tóth (HUN)
UEFA Delegate: Eugène Westerink (NED)
UEFA Referee Liaison Officer: Blagojče Naumovski (MKD)
20:00 CET - Tórshavn (Gundadalur)
HB Tórshavn (FRO) - Newtown AFC (WAL)
Referee: Robertas Valikonis (LTU, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Gevork Arakelian (LTU)
Assistant Referee 2: Benas Kikutis (LTU)
Fourth Official: Kęstutis Bartuškevičius (LTU)
UEFA Referee Observer: Andrejs Sipailo (LVA)
UEFA Delegate: Vignir Már Þormóðsson (ISL)
UEFA Referee Liaison Officer: Rói Jacobsen (FRO)
20:15 CET - Gdańsk (Polsat Plus Arena Gdańsk)
Lechia Gdańsk (POL) - FK Akademija Pandev (MKD)
Referee: Lionel Tschudi (SUI, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Marco Zürcher (SUI)
Assistant Referee 2: Matthias Sbrissa (SUI)
Fourth Official: Alessandro Dudic (SUI)
UEFA Referee Observer: Viktor Kassai (HUN)
UEFA Delegate: Kieran O’Connor (WAL)
UEFA Referee Liaison Officer: Bartosz Heinig (POL)
20:30 CET - Podgorica (Gradski stadion Podgorica)
FK Budućnost Podgorica (MNE) - KF Llapi (KOS)
Referee: Fedayi San (SUI, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Stéphane De Almeida (SUI)
Assistant Referee 2: Benjamin Zürcher (SUI)
Fourth Official: Sandro Schärer (SUI)
UEFA Referee Observer: Michal Beneš (CZE)
UEFA Delegate: Jan Willem van Dop (NED)
UEFA Referee Liaison Officer: Jovica Tatar (MNE)
20:30 CET - Dunajská Streda (MOL Aréna)
FC DAC 1904 Dunajská Streda (SVK) - Cliftonville FC (NIR)
Referee: Juan Martínez Munuera (ESP, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Diego Barbero Sevilla (ESP)
Assistant Referee 2: Miguel Martínez Munuera (ESP)
Fourth Official: Alejandro Muñiz Ruiz (ESP)
UEFA Referee Observer: Eyjólfur Ólafsson (ISL)
UEFA Delegate: Attila Tömő (HUN)
UEFA Referee Liaison Officer: Dušan Štofík (SVK)
20:45 CET - Serravalle (San Marino Stadium)
SP Tre Penne (SMR) - FK Tuzla City (BIH)
Referee: Dzmitryj Dzmitryjeŭ (BLR, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Dzianis Jemiaĺjančykaŭ (BLR)
Assistant Referee 2: Anton Palujanaŭ (BLR)
Fourth Official: Amine Kourgheli (BLR)
UEFA Referee Observer: Orhan Erdemir (TUR)
UEFA Delegate: Amil Gerina (MNE)
UEFA Referee Liaison Officer: Stefano Podeschi (SMR)
20:45 CET - Londonderry (Ryan McBride Brandywell Stadium)
Derry City FC (IRL) - Riga FC (LVA)
Referee: Vilhjálmur Alvar Þórarinsson (ISL, 2nd Cat)
Assistant Referee 1: Gylfi Már Sigurðsson (ISL)
Assistant Referee 2: Birkir Sigurðarson (ISL)
Fourth Official: Ívar Orri Kristjánsson (ISL)
UEFA Referee Observer: Christopher Lautier (MLT)
UEFA Delegate: Luis Cuervas del Real (ESP)
UEFA Referee Liaison Officer: Robert Hennessy (IRL)